Mindenki tudja, hogy minél nagyobb a biztosítási összeg (vagyis az ingatlan, készlet, berendezés biztosónak megadott értéke), annál magasabb a biztosítási díj. Az ember gyakran ott spórol, ahol csak tud, ezért sokan trükköznek azzal, hogy a valósnál kisebb összeget adnak meg. Szaknyelven ez "alulbiztosítás".
Az alulbiztosítás nem tilos, de van egy hátránya: amennyivel kisebb összeget adtunk meg, annyival kevesebbet fizet a biztosító kár esetén. Például ha 10 millió Ft-os készletértéket 5 millió Ft-ra biztosítunk, mert annál többet "úgyse lopnak el", akkor egy 2 millió Ft-os kár esetén a biztosító csak 1 millió Ft-ot fog fizetni az ügyfélnek. (10/5=2, és 2/1=2, tehát a biztosító arányosan térít.)
A képen látható Andrássy-kastély esetén kérdés, milyen értéket kell megadni, ha biztosítani szeretnénk az ingatlant? A valós értéknél kevesebbet nem szabad, és a kastély szinte felbecsülhetetlen érték, ezért nehéz kérdés. A biztosítók azonban egyszeruen oldják meg: ingatlan esetén mindig azt az összeget kell megadni, amennyibol újjá lehetne építeni kár esetén (újraépítési egységár). Ez általában 170.000-220.000 Ft/négyzetméter árat jelent, ajánlott a 200.000 Ft/négyzetméter.
A kutyaól nem ingatlan, vagyonbiztosítás szempontjából lehet készlet vagy berendezés. Az értékét szintén reálisan kell megadni, itt újrabeszerzési értéket kell megadni. A kérdés tehát az, mennyiért vette a cég vagy a vállalkozó, ebben a könyvelő tud segíteni.
Az alulbiztosítást kár esetén vizsgálja a biztosító, tehát a készlet értékénél nem egy átlagos értéket kell megadni, hanem a legnagyobb értéket, amikor a csúcson van a készlet. Fontos díjcsökkentő tényező, hogy ha a cég áfa-visszaigénylésre jogosult, akkor az áfa nélküli értéket kell megadni! Ha a kár után újra megvásárolja a dolgot, visszaigényelheti az áfát, tehát az áfát nem kell megtérítenie a biztosítónak.
Alulbiztosítás esetén a biztosító nem téríti meg a teljes kárt, túlbiztosítás esetén pedig az ügyfél feleslegesen sok díjat fizet.Túlbiztosítás (ha a dolgokat valós értéküknél többre biztosítjuk) esetén a feleslegesen fizetett díj elvileg visszajár. (Bizonyítani azonban nehéz, hogy túlbiztosítás történt.) Hiába írunk be magasabb értéket, a biztosító csak a valós újraépítési vagy újrabeszerzési értéket fogja kifizetni kár esetén.
Nem érdemes tehát trükközni, a valós értékeket kell megadni. De a vagyonbiztosítás így is lehet kedvező, próbálja ki, kérjen ajánlatot vagyonbiztosításra !