A biztosítás megkötése érdemes tájékoztatást kérni a biztosítási alkusztól, milyen védelmi előírásai vannak a kiválasztott biztosítónak. Nem biztos, hogy ahol a legkedvezőbb a díj, ott a védelmi előírások se túl szigorúak. Az ajánlatokat összehasonlító táblázatban mindig felhívom a figyelmet a védelmi eloírások szintjére: hiába van egy olcsó biztosítása egy cégnek, ha betörés vagy lopás esetén nem fog fizetni a biztosító, mert nem teljesülnek a védelmi előírások.
A védelmi előírásokat az adott biztosító feltételei tartalmazzák, általában egy táblázat alapján lehet kiválasztani, milyen szintu védelemre van szükségünk. A legtöbb feltétel 4-8 szintet tartalmaz, és az egész feltétel kb 40-100 oldal, ezért érdemes biztosítási szakértő segítségét kérni, hogy az 1-2 lényeges oldalt megmutassa. Ha az összehasonlító táblázatból kiválaszotta a legjobb ajánlatot, mindig el szoktam küldeni a védelmi előírásokat, rövidítve, hogy ne kelljen 100 oldal elolvasni néhány információ megtalálásért.
Ez a tábla sok betörő számára talán ijesztő, de védelemnek kevés a biztosítók szerint. Példának egy olyan biztosító védelmét részletezem, amelyet sokan választanak, és ár-érték arányban kiemelkedő.
Védelmi feltételekre egy példa röviden:
- a védett terület jól körülhatárolt, de a behatolás különösebb erőfeszítést nem igényel
- a falak szilárdsága eléri a 6 cm vastag, kisméretu tégla szilárdságát
- kétszárnyú ajtók reteszhúzás ellen védettek
- legalább 1 db biztonsági zár
- az üvegezett nyílászárók (ablakok, üvegajtó) össz-üvegvastagsága legyen legalább 5 mm
Ha ezek teljesülnek, akkor a biztosító legfeljebb 20.000.000 Ft-os kártérítést fizet betörés vagy lopás esetén. Aki elképzelhetőnek tartja, hogy 20 millió forintnál nagyobb értéket lopjanak el a vállalkozásától, annak szigorúbb előírásokat kell teljesítenie, például több biztonsági zár szükséges.
Természetesen ennyi lakatra nincs szükség. Próbálja ki, kérjen ajánlatot vagyonbiztosításra !